رو به کعبه پشت به کجا؟

Geotag Icon این پست را روی نقشه ببینید

بعضی از آدمها چند مرتبه در روز به سمت بخصوصی می ایستند و دولا و راست می‌شن، مکانهای به خصوصی وجود داره که خیلی از اونها با هم و در کنار هم این کار رو انجام می‌دن.

به اون سمت به خصوص می‌گن «قبله»، به اون  کار می‌گن خواندن «نماز» و به اون جاها هم می‌گن «مسجد»، رفتم بالا و اون جایی رو که همه رو به اون نماز می‌خوندند پیدا کردم.

کعبه از آسمان

مسجدالحرام

باید نقطه مهمی باشه. یک بناست که  بهش می‌گن «کعبه». طبق تقسیماتی که زمینیها روی کره‌شون انجام دادند  در مختصات

۲۱° ۲۵’ ۲۱/۰۶۴۸”    شمالی

۳۹° ۴۹’ ۳۴/۲۷۶۸”    شرقی

واقع شده، (روی نقشه ببینید+)

بنای کعبه در قدیم

کعبه

‌این «کعبه» در ورودی هم داره، ولی مثل اینکه هیچکی توش نیست! و درش هم فقط برای مراسمی مثل شستشو باز میشه.

داخل کعبه

جالب اینجاست که اگر کسی بخواد توش از این کارهای دولا راستی انجام بده، به هر سمتی که دلش خواست می‌تونه این کار رو انجام ده ولی نفهمیدم اگر کسی در نقطه مقابل این بنا در آن سوی کره زمین باشه  رو به چه سمتی باید نماز بخونه؟
طبق همون تقسیم بندی‌ها اگر از کعبه خطی به مرکز زمین وصل کنیم و ادامه بدیم تا از اونطرف زمین بیرون بیایم  باید به مختصات:

مختصات جغرافیایی

۲۱° ۲۵’ ۲۱/۰۶۴۸”    جنوبی

۱۴۰° ۱۰’ ۲۵/۷۲۳۲”    غربی

برسیم. (اینجا+)

نقطه معادل کعبه

اگر کعبه نقطه بسیار محترمی برای خیلی از آدمهای زمینی باشه که روزی چند بار رو به اون می‌ایستند،  نقطه مقابل اون در آن سوی کره زمین باید مکان شومی باشه که همه روزی چند بار بهش پشت می‌کنند.

با توجه به اینکه زمین کاملا گرد نیست شاید این محاسبات اشتباه باشه و نقطه مقابل کعبه مثلا کمی بالاتر در سمت راست باشه، جای مرموزی که بهش می‌گن مثلث برمودا:

مثلث برمودا

تصاویر از اینجا

۴۱ دیدگاه to “رو به کعبه پشت به کجا؟”

 1. نقطه شومت خیلی جالب بود.

 2. باریکلا . چه شود؟! یعنی ما روزی ۱۷ بار از مثلث برمودا عکس رنگی دیجیتالی میگیریم؟!

 3. چون همه آدمها از روی سطح زمین رو به قبله به قول شما دولا راست میشن و زمین هم گرد است، پس هیچکس در هیچ نقطه ای نمی‌تواند که پشتش به آن نقطه به قول شما شوم باشد. استدلال شما در واقع مغلطه است و به لحاظ هندسی درست نیست.

 4. عجب کشف عظیمی انجام دادی. من همش می گفتم این برمودا باید یه چیزیش باشه!

 5. چون همه آدمها از روی سطح زمین رو به قبله به قول شما دولا راست میشن و زمین هم گرد است، پس هیچکس در هیچ نقطه ای نمی‌تواند که پشتش به آن نقطه به قول شما شوم باشد. استدلال شما در واقع مغلطه است و به لحاظ هندسی درست نیست.

  Learn some Geometry before you comment on this

 6. کنکاش جالبی بود.
  در جواب سارا خانم هم باید گفت این تعبیر پشت به قبله در مقابل رو به قبله می باشد نه چیز دیگری

 7. چجالب :)

 8. من میخواستم چیزی رو بگم که دیدم سارا رها بهتر از من گفته است!

 9. خوب زهرا خانوم می تونستید الان هم چیزی نگید…

 10. واقعا فکر نمیکنید اگه به جای اینکه به مکانی که اون آدما بهش پشت میکنن به این فکر کنید که اون آدما چرا نماز میخونن بهتر باشه؟چرا این قدر ظاهر گرایی و غرق شدن تو همین زمینی که میگین؟ واقعا اگه نماز از نظر شما فقط همون دولا راست شدن چند تا آدمه چرا براتون اهمیت داره که ببینید به کجا پشت میکنن و یا اول بهتر نیست ببنینید به کجا رو میکنن؟ یعنی آدما چقدر میتونن سطحی نگر باشن که به جای توجه کردن به هدف خودشون رو سرگرم سنگ ریزه های چسبیده به ته کفششون کنن.

 11. مثلث برمودا در نیمکره ی شمالی و نزدیک سواحل شرق آمریکاست. فکر می کنم با اون نقطه ای که مشخص کردی ۷-۸ هزار کیلومتری فاصله داشته باشه. دیگه زمین هرچقدر هم گرد نباشه اینقدرها هم ضایع نیست

 12. از خانوم ها سارا رها و زهرا وبهاره و دوست عزیزم اقا کمال بسیار متشکرم . بیان حرف حق نوعی یاری رساندن به حضرت حق محسوب میشه هر چند با انکار و تمسخوره بعضی از دوستان همراه باشه.اجرکم عند الله. یه نکته: به عنوان مدافعان حریم الهی حق توهین وجسارت به هیچکس رو نداریم اخه این منکران هم بندگان خدا هستند و خدا دوستدار همه ی مخلوقات. خداوند همه ی ما را به راهی استوار هدایت کند انشا الله.

 13. یکی ثابت کنه زمین گرده گوله این عکسا رو نخورید تو کدامین عکس اجرام اسمانی وجود دارن

 14. شاید از نظر علمی کاملا دقیق نباشه ولی تعبیر خیلی قشنگی بود.

 15. سلام آقای Unique
  حرف جالبی زدید اما کاملا اشتباه بود!!
  بهتر بود خودتون به این توصیه عمل میکردید:
  Learn some Geometry before you comment on this
  البته به جای comment بخوانید post !!
  از آقا کمال هم متشکرم موضوع رو کاملا روشن کرد.

 16. برای نماز خوندن هزار و یک دلیل هست که هر کس که عظمت خدا رو درک کنه خود به خود به سجده میافته.(مثل اون دانشمند ژنتیک که بعد از ۴۰ سال لاییک(بی دین) بودن وقتی که رمز DNA رو کشف کرد در مقابل خدا سجده کرد.)
  اما برای شما که اهل کنکاش و دلیل علمی هستید باید بگم که یه دانشمند ثابت کرده که امواج الکترو مغناطیس اطراف ما وقتی که وارد بدن می شن و جمع میشن باعث ایجاد استرس و اعصاب خوردی می شن و یه راه تخلیه این امواج اینه که آدم سرش رو روی زمین بذاره و می دونی که ما مسلمونا روزی ۵ بار به قول شما دولا راست می شیم و آرامش می گیریم.
  ثانیا دانشمندان جغرافیا ثابت کردن که بر خلاف تصور همه که گرینویچ رو مرکز زمین میدونن در واقع مکه و کعبه مرکز زمنیه. حالا اگه توی این مکان سرت رو روی زمین بذاری چنان آرامشی پیدا می کنی که قابل وصف نیست.
  محاسباتت گرچه اشتباهه ولی چون یه ایده جدیده قابل تحسینه.اگه درباره قطب های مغناطیسی زمین شکل خاص کره زمین جهت حرکت ستاره ها و جهت گردش خون در بدن(اخه اگه رو به قبله بخوابی برای سلامتی بدن مفیده)
  و خیلی چیزای مربوط به این مطالعه کنی (به شرط اینکه قصد پیدا کردن حقیقت رو داشته باشی) مطمئنم که سجده می کنی و نه تنها روزا بلکه شبا هم پا می شی و دولا راست می شی.
  موفق باشی

 17. واقعا سطحی نگاه کرده بودی و همینطور بچه گانه
  معذرت می خوام از این که مجبورم این حرف رو بزنم :
  شنیدی می گن قبل از حرف زدن فکر کنید بعد حرف بزنید شما هم باید قبل از نوشتن خیلی فکر بکنی!
  اره شاید این طوری باشه که شما می گی ولی این که همه به یک سمت نماز بخونن مهمه چون همه با دل هایی که به یاد خداست به آن سمت به قول شماخم و راست می شن و چون خدا سرچشمه زیبایی ها و خوبی هاست پس همه دارن به یاد خوبی ها و زیبایی ها به یکسمت امواج مثبت می فرستن و همین هست که باعث تبرک اون محل میشه و الان والا بودن زمین کعبه ازنظر متافیزیک هم ثابت شده …

 18. بسم رب المهدی
  سلام
  نمی خواهم در مورد درست یا اشتباه بودن مطالب شما بحث کنم چرا که علم بشر کامل نیست و فقط خداست که عالم مطلق است. تحقیق شما هم اگر از روی غرض نباشد ارزشمند است . چیزی که هست آن دولا و راست شدنی که شما از آن نام برده اید تنها یک وسیله است برای اثبات اطاعت از خدا و مگر نه اینکه قبل از کعبه قبله سوی دیگری بود؟ این دولا و راست شدن وسیله است برای ارتباط با خدای اکبر یعنی خدایی که بزرگتر است از وصف کردن و چقدر زیباست و دلنشین که هر انسانی در هر زمان و در هر مکان می تواند بدون واسطه با خالق خویش ارتباط برقرار کند.
  از شما دوست گرامی خواهش می کنم باری دیگر به نماز این بار نه با نگاه زمینی بنگرید. یا حق

 19. روزی خواهیم مرد از خدا بترسید حال که فرصت دارید توبه کنید وقتی دیگر ممکن است دیر باشد اگر خوب نمی گویید بد نگویید. اگر کسی به پدر شما بی احترامی کند اگر رگ غیرت دارید بهتان بر می خورد به عقاید میلیونها و میلیلردها مسلمان توهین نکنید.

 20. nazariyat kamelan ghalate ama jalebe bishtar fek kon

 21. استدلالت غلطه. اگر یک مثال برای خودت بزنی متوجه میشی. مثلا کسی که توی ایران داره دولا راست میشه اصولا پشتش به سمت شمال شرقیه یعنی حدودای ترکمنستان و اینا.

 22. خدا صاحب همه چیز هیچیو هیچکی نمیتونن درباره قدرتش نظر بدن خدا سروره

 23. god

 24. god ilove

 25. این از حکمت خداست و فضولیش به تو یکی نیومده

 26. tq,gda fi j, kd,lni
  فارسی این حروف رو تایپ کن تا بفهمی چرا ؟

 27. از شوخی بگذریم اگه علم آدمها به این چیزها هم قد می داد که نمی شد انسان ! اونوقت اون هم ادعای خداییی می کرد و به همه می گفت برید روی همون نقطه که در یاست برام نماز بخونید و مثل جناب عالی به نماز خوندن نمی گفت دولا شدن !!!

 28. از نظر مهران متشکرم کعبه شکل مکعب ،به هیچ سمتی نیست
  کتاب دکتر شریعتی را در مورد حج بخوانید فکر می کنم حق مطلب را ادا کرده باشد

 29. دوست عزیز مثلث برمودا در اقیانوس اطلس واقع است (نه اقیانوس آرام),
  ما انسانهای معتقد به خدا و پیغمبر با نادانی خود, باعث دور شدن افراد از خدا میشویم.
  پس به جای نظر دادن راجعبه چیزهای که انسان نمی تواند انها را درک کند , سکوت اختیار کنید .

 30. مسخرس این استدلالتون دولا شدن چیه اقای محترم نماز میگن بهش

 31. سلام به همگی .قبله نماد وحدت واتحاد مسلمانان جهان است. نه وسیله کنجکاوی افرادی .

 32. سلام اقا مهدی خوب گفتی میخواستم ازت تشکر کنم .

 33. داخل کعبه نماز درست نیست گلم

 34. دوست من کاش میگفتی تو که همه چیز رو زیر سوال میبری به چه چیزی اعتقاد داری چون اونایی که به هیچی اعتقاد ندارن هم وقتی ازشون میپرسی از کجا اومدی بی اختیار واقعا بی اختیار میگن خدا
  ای خدای من منو ببخش

 35. ز دلبری نتوان لاف زد به آسانی هزار نکته در این کار هست تا دانی

  بجز شکر دهنی مایه‌هاست خوبی را به خاتمی نتوان زد دم سلیمانی

  هزار سلطنت دلبری بدان نرسد که در دلی به هنر خویش را بگنجانی

  چه گردها که برانگیختی ز هستی من مباد خسته سمندت که تیز می‌رانی

  به همنشینی رندان سری فرود آور که گنجهاست در این بی‌سری و سامانی

 36. به پیامبرمی گفتند اگر تو پیامبر هستی چرا مثل بقیه مردم هستی فرشته ای چیزی نیستی می خوای مکه هم جایی مثل ابرنوا یا سیاه چاله باشه خوبه

  اگر از اعضای یهود و فراماسونری نیستی جا برات پیدا کنم (قبله اول و بهانه گیری های یهود) نمی خوای پشت بیت المقدس را نگاه کنی ببینی دریای شیطان ژاپن هست یا نه

 37. کسی اینجا به خدا و نماز خواندن توهین نکرد مگه جامعه ی ما یه جامعه ی دموکراسی نیست؟!پس هر کسی باید نظرشو بگه در ضمن خدا رو باید از ته قلب احساس کرد نه فقط جا نماز آب کشید نماز خواندن یکی به قولی یکی از واجبات اما آیا دروغ نگفتن دزدی نکردن غیبت کردن از واجبات نیست؟پس فقط با نماز خواندن نباید گفت خدا را عبادت کردیم چه رو به مکه چه رو به هرجای دیگر آیا خدا در همه جا نیست و ما را همیشه و همه جا نظاره نمی کند پس چه فرقی داره رو به کجا نماز بخونیم.در ضمن ما باید خدا رو پرستش کنیم حالا با هر مذهب و دینی و هر شکلی مهم پرستششه مگه نه؟
  کعبه خود سنگ نمایست که ره گم نشود
  حاجی احرام،دگر بند ببین یار کجاست؟

 38. علی چرا درست نیست مگه خدا اونجا نیست؟مگه اونجا خانه خدا نیست؟پس چرا صاحب خونه خونه نیست؟در ضمن خدا همه جا هست اگر ما خدا رو پرستش می کنیم پس نباید فرقی داشته باشه کجا و

 39. دوست خوبم ازت ممنونم که اطلاعات علمی دادی: اولا نقطه مقابل کعبه با نظریه شما که محل شومیه، هیچ کس در اونجا نمیتونه نماز بخونه که مشکل پیدا کردن قبله رو داشته باشه (در ضمن کسی تو دریا نماز نمیخونه!!!) دوما اگه اون نقطه شوم از نظر شما! که یه مرکز مغناطیسیه از نظر دانشمندا، (که به خرافات عقیده ای ندارن!!!!) پس نظریه مرکز زمین بودن کعبه هم که دقیقا مقابل نقطه شومه!!! قابل تامله..(البته مرکز مغناطیس زمین)…..

 40. اوسکل جان ، مگه همه مسلمون ها تو نیم کره شرقی زندگی میکنن؟ منطقت در حد یک بچه دبستانی عزیز

  اگه یکی تو کانادا ، آمریکا یا مزیک ….. بخواد نماز بخونه به سمت قبله باشه مثلث برمودا کجاش میافته؟ روبروش

  بیدار شید از این توهم زدگی ها، نمازتون بخون برا خودت میخوای کاری کنی ، یکار درست حسابی کن مردم این کشور از فقر بدبختی در بیان نه اینکه خرافاتی تر شن!

 41. خخخخخخخخخخخخخخخخخخخر
  تو میگی طرف معکه صاف نماز میخونیم میرسه به خدا پشتمون کجه میرسه برمودا واقعه خری شایه پراکن

  همون طورم چون زمین کامل گرد نیست شاید رو به توالت نماز میخونیم چرا شرور میگی اخه اگر گرده رو به خدا میخونیم و از اون ور پشت به خدا اگرم گرد نیست پس نه رو به خداست نه به پشت به خدا
  تو میگی طرف مکه ساف نماز میخونیم میرسه به خدا پشتمون کجه میرسه برمودا واقعه خری شایه پراکن