غدیر خم، مبنای ولایت، رابط دین و سیاست

Geotag Icon این پست را روی نقشه ببینید

فکر کنم تا اینجای کار رسونده باشم که مذهب در زمین چه معنایی می‌ده. امروز باز یک روز خاص مذهبیه ولی فقط برای یک فرقه خاص از یک دین بزرگ.

من فهمیده بودم دین مردم اینجایی که من فرود اومدم یعنی ایران اسلامه و اونها مسلمون هستن ولی تازگیها متوجه شدم که آداب مذهبیشون با همه مسلمونهای دنیا کاملا متفاوته. اسم این گروه شیعه است که درصد کوچکی از کل مسلمونهای جهان رو تشکیل می‌دن.

علی

اذان شیعیان با اذان بقیه مسلمانهای دنیا متفاوته.

نمازخوندن شیعیان با نماز خوندن بقیه مسلمانها متفاوته.

قرآن خوندن شیعیان هم با بقیه مسلمانها تفاوتی داره.

شیعیان علاوه بر مساجد پایگاه‌های دیگه‌ای به اسم حسینیه دارند و علاوه بر زکات پول دیگه‌ای به اسم خمس به علمای دینشون می‌پردازند.

اصول دین

هر دینی یک اصولی داره که اگر کسی اون اصلها رو قبول داشته باشه پیرو اون دین محسوب میشه. حتی اگر به دستورات دینیش هم عمل نکنه باز هم فقط میشه دینداری که ایمانش ضعیفه ولی کافر نیست.

اصول دین اسلام همه جای دنیا سه تاست: توحید، نبوت و معاد ولی شیعیان دو گزینه بهش اضافه کردند: عدل و امامت. که سمبل هر دو «علی» است. اینجا این سؤال پیش میاد که  این درصد کوچک بقیه مسلمانان رو کافر می‌دونند؟ چون اون دو شرط رو جزء اصول دین اسلام می‌دونند نه اصول شیعه بودن.

همه مسلمانان از جمله شیعیان در  پیامبری «محمد»، برتری اون بر همه آدمهای تاریخ زمین و آسمانی بودن قرآنش اتفاق نظر دارند ولی بعضی رفتارها حکایت از این اعتقاد داره که «علی» که در خوشبینانه‌ترین حالت می‌تونسته امام و جانشین محمد باشه برتر از اونه. پیری که سینه به سینه قصه‌های دینش رو شنیده بود می‌گفت وقتی محمد به معراج رفت علی اونجا بود که البته من نفهمیدم یعنی چی ولی در ادامه علنا می‌گفت که علی مقامی بالاتر از پیامبرش داشته. حتی بعضیها مقامش رو تا خدایی بالا می‌برند.

علی

به گمانم این طور اعتقادات از تبلیغات شدید سران فرقه‌های مختلف این مذهب ناشی میشه که می‌خوان برتری فرقه خودشون رو ثابت کنند و قبلترها که سواد وجود نداشته عوام در مورد این باورها کمی زیاده روی کردند و امروزه هم سوادی که قراره بچه انسانها یاد بگیرند از فیلتر خاصی عبور می کنه و منابع محدود به اعتقادات خاصی هستند و اینطور نیست که هرچیزی که گفته میشه در دسترس باشه تا خودشون راهشون رو پیدا یا انتخاب بکنند.

مثلا «علی» هم مثل «محمد» یک روز به دنیا اومد یک روز برگزیده شد و یک روز از دنیا رفت. ولی خوشحالی در روزی که علی در ایران به دنیا اومده و ناراحتی در روزی که از دنیا رفته کاملا با زمان مشابهش در مورد پیامبر فرق می‌کنه. حتی روزی که معتقدند به جانشینی پیامبر انتخاب شده رو «عید» می‌دونند. در صورتی که بقیه مسلمانها فقط دو عید بسیار بزرگ دارند که ازش با عنوان «عیدین» یاد می‌کنند. عید فطر و عید قربان.

عید قربان

«عید قربان» چند روز زمینی پیش بود که در اون روز دوپاها، چهارپاها رو قتل عام کردند. عید غدیر خم هم امروز هست که مختص شیعیانه. پیامبر در این روز در «غدیر خم» به کاروان حجاج دستور توقف داد و یک خطابه بلند شامل این جمله معروف خواند: «هر آنکس که من مولای او هستم، پس علی مولای اوست.» صحت این واقعه مورد تأیید همه فرقه‌های اسلام هست ولی در تفسیر کلمه «ولی» بین شیعه و بقیه اختلاف وجود داره.

۳ دیدگاه to “غدیر خم، مبنای ولایت، رابط دین و سیاست”

  1. سلام فضایی!

    غیر شیعه یک چیز دارن به نام دین که از آن برداشت می‏کنند اما شیعه از برداشتهای خودش دین می‏سازه!!

    راستی من که زمینی هستم دین را نشناختم ولی تو که فضایی هستی . . . عجب! خوب درباره‏اش می‏گی!

  2. تعبیرهاتون خیلی قشنگ بود

  3. با حرفهایی که زدی مطمئن هستم زمینی هستی چون علی شیعه ها رو همه آسمونی ها خوب میشناسن.علی قبل از ایجاد همه خلقت همراه با نور پیامبر ایجاد شده و اصلا همه خلقت را خدا بخاطر گل روی این خانواده خلق کرده و همه آسمونیا اینو میدونند و ازشون سپاسگزارند. اون اصولی هم که گفتی شیعه از خودش در نیاورده کافیه بری تو کتابای مسلمونا رو ببینی…حتی غیر شیعه ها پیامبر مسلمونا این کلمه رو در مورد علی بکار برده و گفته:یا علی..انت و شیعتک فی الجنه…آرخ عزیزم.این چیزی نیست که راحت و سرسری گزارش کنی و بفرستس بره. باید بیشتر تحقیق کنی آخه مسئله مهمیه چون اگه اشتباه کرده باشی بعد از همین چند سال زمینی که خیلی هم زود می گذره باید همیشه الی الابد تو آتیش بسوزی چون از همون پیامبر مسلمونا روایت است که دشمن علی کافر است و کافر هم مخلد در جهنم…خدا کنه کمی فکر و مطالعه کنی و از خدا بخواهی هدایتت کنه.