انرژی هسته‌ای حق مسلم انسانهاست

Geotag Icon این پست را روی نقشه ببینید

آسیاب بادی انسانهایی که در کنار رودخانه‌ها زندگی می‌کردند یاد گرفته بودند که از قدرت آبهای خروشان استفاده کنند و به کمک اون گندمهاشون رو به آرد تبدیل کنند. انسانهای مناطق بادخیز هم با اسیابهای بادی این کار رو می‌کردند.

با پیشرفت علم و صنعت انسان به منابع انرژی بیشتر و بهتری نیاز داشت و زغال سنگ و نفت رو از دل زمین استخراج کرد. کشورهای نفت‌خیز جزء ثروتمندترین کشورها هستند. با اینکه از طبیعت خشنی برخوردارند ولی رفاه رو با پول نفت به کشورشون آوردند. ولی از اون کشورها پیشرفته‌تر کشورهایی هستند که برنامه‌ریزی و مدیریت دارند.

نفت ایران کشوری است نفت‌خیز که مردمش رفاه آنچنانی ندارند و امورات فعلیشون رو هم از فروش نفت گران قیمت به کشورهای دیگه تأمین می‌گذرونند .

نفت طلای سیاه قبل‌ترها کشورهای پیشرفته که صاحب علم و تکنولوژی استخراج نفت و دیگر منابع انرژی بودند یا از قدرت نظامی بالاتری برخوردار بودند کشورهای انرژی‌خیز رو استثمار می‌کردند. بعدترها که این کشورها استقلال پیدا کردند دست کشورهای پیشرفته‌تر تا حدودی کوتاه شد ولی هنوز با علمشون در زمین فرمانروایی میکنند و بعضی از حاکمانی که توانائی مدیریت کشورشون رو ندارند از این وابستگی علمیشون به عنوان  استثمار مدرن یاد می‌کنند و از کشورهای پیشرفته بخاطر این علم و اون کارهایی که در گذشته کردند به عنوان دشمن یاد می‌کنند.

در این عصر با گران شدن انرژیهای فسیلی و البته متناهی بودنش کشورهای پیشرفته تلاش کردند و جایگزین بسیار مناستبری براش پیدا کردند. انرژی بسیار قدرتمندی که از شکافت اتم حاصل میشه.

لوگوی انرژی هسته ای نیروگاه هسته ای

ولی اشکال این نوع انرژی اینه که  میشه در قطعات کوچکی حمل و در مقیاس مهیبی آزادش کرد و این بسیار خطرناکه و اگر در جنگ استفاده بشه شهر و ساکنینش رو تا نسلی از بین می‌بره.

انفجار هسته ای

از این رو کشورهای پیشرفته و قدرتمند حاضر نیستند که اجازه بدن حکومتهای غیردموکراتیک که کشورهای دیگه رو به محو شدن تهدید می‌کنند بهش دست پیدا کنند شاید هم بهانه می‌کنند برای اینکه وقتی نفت تمام شد بقیه کشورها بهشون وابسته باشن.

هنوزنتونستم حقیقت رو پیدا کنم. در واقع همه مسلم بودن حق انسانها در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای رو قبول دارند ولی مشکل اونجاست که بعضیها شایسته بودن بعضیهای دیگر رو قبول ندارند که البته چرای این قضیه است که مهمه.

نمودار زیر رو در  یک روزنامه آمریکائی دیدم و فارسی کردم. اگر روی آن کلیک کنید تاریخ و راه دستیابی کشورهای مختلف به این انرژی رو می‌بینید.

نمودار کشورهای دارای انرژی هسته ای

دایره‌ها کشورهای دارای انرژی هسته‌ای هستند.

شش ضلعیها کشورهایی هستند که دستیابشون به انرژی هسته‌ای متوقف شده.

و مربعها کشورهای در حال کار و دستیابی به این انرژی هستند.

۲ دیدگاه to “انرژی هسته‌ای حق مسلم انسانهاست”

  1. سلام فضایی.

    نوشته جالبی بود. به سیاره خود مخابره کن که ما چیزی به نام خوب نداریم! بد و بدتر را داریم! که بین این دو بد را انتخاب می‏کنیم!
    آنهایی که می‏خواهند این انرژی را داشته باشند و دیگران را می‏خواهند محو کنند بدتر و آنهایی که اجازه این کار را نمی‏دهند بد هستند چرا که بعضی از آنها خودشان یک بار دیگران را محو کردند. اما در حال حاضر آن بدترها خیلی خطرناک هستند، پس ما بد را انتخاب می‏کنیم!!

  2. مرسی از این نمودار.
    واسه تحقیقم استفادش کردم….!
    D: