کریسمس چیزی است از جنس اسکروچ!

Geotag Icon این پست را روی نقشه ببینید

کریسمس

منتظر بودم که گزارش بعدیم رو  پنج روز دیگه بدم وقتی که سال نوی میلادی شروع میشه. ولی برخلاف انتظارم مردم امروز رو جشن گرفتند که بهش می‌گن روز کریسمس. چون طبق یکی از گاه‌شمارها امروز سالروز میلاد عیسی مسیح در بیت لحم بود.

بیت لحم

در باور مسیحیان عیسی تجسم خدا در هیبت انسان بود چون بر خلاف همه زمینی‌ها عیسی بدون پدر از مریم به دنیا آمد. مسیحیان عیسی را پسر خدا می‌خوانند ولی مسلمانان معتقدند که وی پیامبرش بوده. مثل اینکه خدای این دو مذهب بزرگ زمین یکیست و گرچه معتقدند که دامنه نفوذ این خدا حتی کهکشان ما را هم شامل می‌شود ولی هنوز همه زمین را هم در اختیار ندارد و خدایان دیگری هم روزی زمین پرستیده می‌شوند.

نکته جالب در مورد مسیحیت این است  که مهمترین روز مذهبیشان عید پاک یا ایستر (Easter) هست. یعنی روزی که مسیح به صلیب کشیده شد نه امروزی که بدنیا آمد! چون معتقدند که بعد از تصلیب رستاخیز اتفاق افتاد و مسیح دوباره زنده شد.

عیسی مسیح                             مریم

درخت کریسمس

یکی از رسوم جشن کریسمس، تزئین درخت سوزنی برگی مثل کاج هست. مثل اینکه اولین بار آلمانها بودند که این رسم رو بنیان گذاشتن ولی وقتی پرنس آلبرت همسر ملکه ویکتوریای انگلستان در سال ۱۸۴۱ میلادی-زمینی یک درخت رو به کاخ ویندسور برد این رسم رواج پیدا کرد.

درخت کریسمس

بابانوئل

بابانوئل در شب کریسمس بچه‌ها جورابهاشون رو با میخ بالای تختشون آویزون می‌کنند تا وقتی که بابانوئل از کارخونه اسباب‌بازیش در قطب شمال از راه می‌رسه و از شومینه میاد توی خونه، بدونه هدیه هر کسی رو کجا بذاره.

جورابهای منتظر

بابانوئل مردی است خیالی با لباس و کلاه قرمز و ریش انبوه سفید که سورتمه‌اش را گوزنها می‌کشند. این اسم از روی نام یک کشیش به اسم سن نیکولاس برداشته شده که در قرن چهارم میلادی در ترکیه فعلی بخاطر کمک به فقزا مشهور شده.

جورابکیسه هدایاگوزن بابانوئل سورتمه بابانوئلبابانوئل

عکس بزرگ زیر (کلیک کنید) خانه یکی زمینی است که برای کریسمس تزئین شده:

یک خانه یک زمینی که برای کریسمس تزئین شده

سؤالی که این بار دارم دنبال جوابش می‌گردم اینه که اگر امروز سالروز میلاد مسیح بود چرا سالی که زمینی‌ها میلادی خطابش می‌کنند پنج روز دیگه عوض میشه؟

Comments are closed.