استیون هاوکینگ ، تولدت مبارک

Geotag Icon این پست را روی نقشه ببینید

استیون هاوکینگ ساخته شده با لگو

چهار روز پیش یعنی ۸ ژانویه شصت و هفتمین سالروز تولد کسی بود که نامش در تاریخ زمینی‌ها ماندگار است. «استیون هاوکینگ» یکی از بزرگترین رباضیدانها و فیزیکدانهایی است که زمینیهای این عصر افتخار همدورانی با اون رو دارند. در همه بیوگرافیهای موجود از این دانشمند متولد سال ۱۹۴۲ (میلادی – زمینی) روی اینکه دقیقا ۳۰۰ سال پس از  گالیله در آکسفورد به دنیا آمده تأکید شده. (آکسفورد را روی نقشه ببینید+)

آکسفورد

شاید برای شما هم‌سیاره‌ای‌ها هم مثل من جالب باشد که بدانید حوزه تخصصی این نظریه‌پرداز بزرگ «کیهان شناسی» (Cosmology) و فرایندهای مربوط به آشفتگیهای فضا زمان است . شاید باور نکنید ولی زمینی‌ها نمی‌دانستند «تابش سیاهچاله» چیست و کشف این پدیده یکی از بزرگترین افتخارات کارنامه استیون محسوب می‌شود.

تاریخچه بسیار کوتاه زمان            استیون هاوکینگ

کرسی ریاضی لوکاسیون دانگشاه کمبریج که استیون هاوکینگ در اختیار دارد متعلق به آیزاک نیوتن بود! شاید به همین دلیل او را بعد از آلبرت اینشتین، بزرگترین دانشمند در حوزه ی فیزیک و ریاضی می دانند. ولی این همه‌چیز در مورد وی نیست. حتی افتخار نویسندگی پرفروش‌ترین کتاب علمی عامه پسند دنیا،«تاریخچه مختصر زمان»،  هم دلیل اصلی شهرت و محبوبیت استیون نیست.

استیون محبوب

نکته غیرقابل باوری که باعث خواهد شد زمینی‌های همه اعصار استیون هاوکینگ را از یاد نبرند این است که به جز عضلات داخلی، یعنی قلب، دستگاه گوارشی و ریه که خودبخود کار می‌کنند قادر به حرکت دادن هیچ عضوی از بدنش نیست! البته او هنوز می‌بیند!!!

استیون در شرایط بی وزنی

یعنی کسی که از ۲۱ سالگی همه انتظار مرگش را می‌کشیدند رفته قلمروی ما فضائی‌ها را کشف کرده. سی سال است که حتی توانایی سخن گفتن هم ندارد و یک کامپیوتر ۳۰۰۰ کلمه‌ای این وظیفه را به جایش انجام می‌دهد. (فیلمی یک دقیقه‌ای از شرایط بی‌وزنی و سخن گفتنش ببینید)

همسر اول استیون هاوکینگهمسر طبق معمول باز هم مورد عجیبی وجود دارد که من از درکش عاجز ماندم.  وقتی استیون در بیست و یک سالگی مبتلا به بیماری ALS شد و پزشکان از روی تجربه سایر بیماران مشابه معتقد بودند در خوشبینانه‌ترین حالت تنها دو  سه سال دیگر زنده می‌ماند «جین وایلد» دختری که عاشق هوش و شخصیت استیون بود و در این مدت همیشه به وی سر می‌زد در اواخر همین مهلت زمانی فداکارانه با وی ازدوج کرد، در صورتی که استیون حتی هنوز سرشناس هم نبود. ولی ۲۶ سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۱ وقتی استیون در کمال ناباوری همچنان نمی‌مُرد و با اینکه روز بروز معلول‌تر شده بود قله‌های علمی را فتح کرده بود وی را در اوج شهرت (و لابد توانایی مالی زیاد) به علت ناتوانی جسمی بیش از حد ترک کرد تا استیون هاکینگ با یکی از پرستارانش به نام الن میسون ازدواج کند.

۳۸۱ دیدگاه to “استیون هاوکینگ ، تولدت مبارک”

 1. بنده مخلص خدا بهتره تا از خبری مطمئن نیستی اون را اینجا نگذاری. یک دفاع بد هزاربار بدتر از دفاع نکردن از یک عقیدست. این خبر از خبرگذاریهای فارسیه ولی من شخصا هیچ لینک خبری خارجی در موردش پیدا نکردم و احتمال دروغ بودنش بسیار بالاست. خصوصا اینکه آقای هاوکینگ کاملا فلجه و آدم فلج نمیتونه لذت ببره یعنی حسی نداره که قرار باشه لذتی در کار باشه….
  ولی با همه این احوال هرچی توی خبرگذاری دیلی نیوز که مورد ادعای این سایتهای فارسی بود گشتم چیزی پیدا نکردم پس احتمالا این خبر باز هم شیطنت یک تعدادی آدمه برای بیشتر کردن تعداد بیننده هاشون که به خاطر حساسیت موضوع توی سایتهای فارسی پخش شده….

 2. سلام . کسی که خودش رونشناسد چطور میتواند خدا رو بشناسد فکرتون روخراب نکنید اگه میخواهید خدا روبیند دردلشماست خودتو بشناس خودتو

 3. جالبه ولی هاوکینگ منکر خدا نیست سرچ کردم فقط ذهنیتش با چیزی که ما داریم فرق داره

 4. با سلام خدمت همه دوستان ،

  من همه نظرات را خواندم و این طور باید بگویم که نظر برخی از دوستان بسیار جالب بود و برخی ها بی فایده ،

  البته با نظرات خانم مریم۲ بیشتر موافقم چون خودم هم این گونه فکر می کنم .
  لذا از همه دوستان خواهشمندم لطفا نظراتتون را با دلیل بیان کنید تا شاید به نتیجه ای برسیم .
  برای خود بنده هم این موضوع سواله( خارج از نظر آقای هاوکینگ) و از شما خواهش میکنم لطفا نه به همدیگه و نه به پیامبران و نه به قرآن و نه به آقای هوکینگ توهین نکنید .
  و از شما خواهش میکنم در بحث ها شرکت کنیم تا شاید به نتیجه خوبی رسیدیم تا نه خودمان بلکه افراد دیگری را از شک و تردید در بیاوریم .
  اگر این گونه باشد مطمئن باشید اگر خدایی باشد او از ما راضی خواهد بود و اگر هم نباشد افرادی که یه این نتایج می نگرند از شما قدردانی خواهند کرد .
  برای این کار پیشنهاد می کنم دوستان هرکدام منبعی را به صورت داوطلبانه انتخاب و پس از تحقیق راجع به آن نظراتشو اعلام بکنه . اینجوری سریعتر به نتیجه می رسیم (هر کس به سراغ منبع خاصی بره و تحقیق کنه بعد هم نتایجشو برای همه بگه )

  در پایان ممنون میشم اگه نظرتون رو بدبد .

  به امید پیدا کردن حق و حقیقت .

 5. سلام بر هاوکینگ عزیز که افکار اسراعیلیات رو دور ریخت و اندیشه ی تازه ای بر افکنت

 6. چه بحث جالبی شده…

 7. در ارتباط با این شخص نمی شه به هیچ وجه قضاوتی کرد:
  ۱٫ ممکن هست نظرش درست باشه. و واقعا یک فرد کاملا هوشمند باشه!
  ۲٫ ممکن هست خیلی بیخودی این آدم رو انقدر بزرگش کرده باشند! و اصلا نظرش درست نباشه.
  یک عده آگاهانه برای تاثیر گذاری بیشتر بر افکار مردم و تحمیل نظرات خودشون این آدم رو واسطه قرار داده باشند. و یک عده غیر اگاهانه و با تقلید کورکوانه از دسته ی اول این شخص رو زیادی بالا برده باشند. دقیقا مثل کشور خودمون که به بعضی روحانیون رنگ عرفانی میدهند و زیادی بزرگشون می کنند.

 8. هیچ کس نتونسته منو قانع کنه که خدا وجود داره کسی هست بهم بفهمونه من ۱۸ ساله هستم
  ۳ سال هست که خدا رو قبول ندارم
  اگه کسی واقعا واسم بفهمونه که خدا هست
  به خدا رو میاورم

 9. راسل : ترجیح میدهم حقیقتی آزارم دهد تا دروغی آرامم کند.
  من یکی اعتراف میکنم که واقعا از گفتن همچین جمله ای عاجزم . یه روز خیلی دنبال حقیقت بودم اما به جایی رسیدم که گفتم دیگه نمیخوام بدونم چون ارامشم داشت رو به تباهی میرفت و خیلی چیزایی که برام ارزش داشت .الان ترجیح میدم که زندگیمو بکنم (البته حس فضولیم تمومی نداره) ولی فهمیدم چیزی انقدر ارزشمند وجود نداره که بخوام زندگیمو به خاطرش جهنم کنم. به دوستان حقیقت جو هم میگم که اولا تا به امروز فقط جز خیلی خیلی….. کوچیکی از چیزایی که فکر میکنن حقیقته رو فهمیدن اما همون یه ذره هم زندگیه تو رو زیر ورو میکنه همه باور های تو رو ۰(که نمیدونم در کل اثر + یا – تلقی میشه )
  اما چندتا از چیزایی که من بهش رسیدم:
  ۱-هیچ یقینی وجود نداره (پس بیخود دنبال این نباش که خیال خودتو راحت کنی)
  ۲- هر احتمالی وجود داره ۳-هر ارزشی و هر درست و غلطی نسبیه ۴-بحث کردن در این سایت هیچ نتیجه ای نداره کار بهتری که میشه کرد خوندن کتاب های خوبه( کمیاب) دیدن برنامه های علمیه خوب (نایاب) ۵-۹۹٪ مطالب فارسی اینترنتو باید ریخت دور ۶- در هر صورت و باهر باوری که پیدا کنی باید اجازه بدی که دیگران هم خودشون راه زندگیشون رو پیدا کنن و بر اساس باورهای خودشون زندگی کنن
  در پایان یه جمله دیگه از راسل : اگر خوب زندگی کنی به طور حتم شاد نمیشی اما اگه سعی کنی شاد باشی مسلما خوب زندگی کردی

 10. همین طور بی خودی هی سر میزنم به این سایت نمی دونم چرا
  😀

  پیشنهاد می کنم سخنرانی اکبرگنجی در مورد انکار خدایی بودن و انکار امام زمان ببینید
  سخنان شریعتی هم بد نیست

  گرچه من نه به خدا و نه به دین اعتقاد ندارم اما یک موضوع هست:

  علم: مجوعه از شواهد که در آزمایشگاه و یا طبیعت به دست میاد
  اگه خدا رو گفتن با علم ثابت کردیم بدونین که چرت می گن مگر این که برای خدا حالت مادی در نظر بگیرن(با تعریف علم متناقض)
  و این برهان های اثبات خدا هم که مهم ترینش ۷ تاست همه رد شده

  در واقع خدا پرستان دارن تلاش میکنن که با علم خدا رو اثبات کنن که نمی تونن و بقیه می خوان برای این برهان ها مثال نقض بیارن که تا الان تونستن

  ولی فک کنم اینو قبلا گفتم:
  اگه یک روزی پیامبر ها نمیومدن و دین رو نمی آوردن الان هنوز همه جاهل بودن و دختر ها رو زنده به گور می کردند و …
  الان هم که این همه می گذره بازم عده ی زیادی از مردم وحشی ان دیگه چه برسه که دین تو دنیا نباشه(چه شود؟؟!!)

  پس بیایم از این دانشمندان(پیامبران) که دنیا رو دگرگون کردن متشکر باشیم

  با آرزوی موفقیت

 11. من یکی شخضا ترجیح میدم زنده به گور یشم تا با این قوانین … کنار بیام:
  ۱-ارث زنان نصف مردان۲ -دیه زنان نصف مردان۳-دو شاهد زن معادل با یک شاهد مرد ۴-رنان باید فرمانبردار مطیع مردان باشند.۵-مردان مجازند تا جایی که حساب از دستشون در نره زن بگیرن ولی زنان باید وفادار به مردشون باشن۰(من وفاداری رو دوست دارم اما دو طرفه یه طرفش حالمو بد میکنه)و……
  (البته وقتی زنای امروزی رو میبینم که مثل عروسک زرق برقی تو خالی میمونن پناه میبرم به همون عهد جاهلیت و خیلی از این دانشمندایی! که گفتین سپاپگزار میشم که مفاهیمی مثل عزت نفس رو آوردن)
  انسانها چه بادین چه بی دین خوبی رو دوست دارن. زندگی بدون دغدقه در کنار دیگران ارزوی همه ی ماست فقط باید تا جایی که میتونیم برای به دست آوردنش تلاش کنیم.احتمالا تنها چیزی که میتونه کمک کنه علم
  در مورد خدا هم باید بگم رد اثبات وجود خدا اسون تر از اثبات عدم وجود خداست و این فکر کنم به خاطر تعریف خداست(ما دقیقا چی رو میخوایم اثبات یا رد کنیم؟؟!!!)
  تا وقتی به این سوال که ما چرا وجود داریم جواب دقیقی ندادیم قاعله (املاشو نمیدونم)ختم نمیشه . فکر نکنم حالا حالا هم جوابی باشه.
  با تشکر از همه ی دانشمندانی که جز حقیقت به زبون نمیارن

 12. من با نظر مریم ۲ موافقم و بنده هم با همین مسایل و چیز های دیگه و حتی با وجود خدا نمی تونم کنار بیام

  ولی خوب اسلام برای اون دوره خوب بوده
  شاید شرایطی بوده که این قوانین لازم بوده
  من می گم همین که مردم از اون کارا دست کشیدن از پیامبران متشکر باشیم و یا حداقل توهین نکنیم(اگر چه دروغ به این بزرگی گفتن)

  پیامبران هم دانشمندانی بودن که حقیقت رو جور دیگر می گفتند

 13. میدونم که تنها دارایی خیلی از آدما خدا و ایمانشون و من اصلا دلم نمیخواد تنها دارایی کسی رو ازش بگیرم برای همینه که همیشه توی جمع جوابم به همچین بحثایی فقط سکوت بوده..اینجا تنها جایی که میتونم خودمو تخلیه کنم و نظرمو رک بگم۰)(البته جا داره از برادر عزیزم که همیشه منو تو این بحثا به سر حد جنون میرسونه هم تشکر کنم)
  بازم معتقدم اگه کسی اعتقاد غلطی داره توهین کردن بهش دردی رو دوا نمیکنه بیشتر مواقع نتیجه عکس میده.باید دنبال یه راهکار بهتر باشیم و در نهایت فراموش نکنیم انسانها حق ازادی دارن
  دیگه همین دیگه . بچه های خوبی باشین .وصیت دیگه ای ندارم…………………………

 14. یه وصیت دیگه : کتاب دنیای سوفی از یوستین گردر فکر کنم ارزش خوندن داشته
  ۰۰۰۰((خودم بعضی وقتا موقع خوندنش میتونستم صدای تپیدن قلبمو بشنوم. چندبار پرتش کردم دور اما مجبور شدم نهایتا تا تهشو بخونم)
  دیگه واقعا وصیتی ندارم

 15. متاسفانه اگر در عمق ضمیر این افراد بگردید چیزی جز خواسته های نفسانی ازادی برای انچه نفس انها وسوسه میکند دلیل دیگری برای افرادی که فطرت خدا جوی خود را انکار می کنند نمی یابم . این انکار کنندگان حقیقت انگاه که جان به حلقومشان برسد خدا را از تمام وجود خواهند خواند ولی اگر خداوند باز انها را مهلتی دوباره دهد با گمراهان همدست شده و در پناه گمانهای باطل خویش به یکدیگر پناه میبرند ولی بزودی حقیقت بر انها روشن خواهد شد . با تشکر ………………….

 16. خدایی هست که من رو به وجود اورده بدون اینکه از من نظری برای بودن یا نبودن پرسیده باشه و رنج زندگی رو به من تحمیل کرده و تنها وسیله تشخیص منو عقل محدودم قرار داده و از من انتظار داره تا به معجزه ای که ندیدم و کتابی که حتی به قول فقها هم پر از ابهام و ایجاز و هر ایه اون رو به صد روش مختلف میشه تفسیرکرد و داستانهایی که با عقل من یکی جور در نمیاد ایمان بیارم و به خاطرش هر کاری بکنم بدون اینکه حق اعتراضی داشته باشم و هر بار که میپرسم : چرا ؟باید جواب بگیرم : از عذاب خدا بترس .
  همین خدایی که منو سرشار از احساس افریده از من میخواد احساساتم رو زیر پا له کنم تا بتونم همنوعانم رو بکشم و با عزیزانم قطع رابطه کنم و به جای دعوت به صلح و دوستی مدام از جنگ حرف میزنه .خودش ساختار وجودی (ٰٰٰٰٰٰژنتیک . عقل .روح .هر چی هرچی که میخواین اسمشو بذارین) من رو طوری قرار داده که من هر چی میخوام بهش نزدیک بشم بیشتر ازش فاصله میگیرم و باز منم که باید جواب پس بدم ./؟؟؟ در برابر همه التماس ها و اشک ها و سوالای من سالهاست که فقط یه سکوت مسخره کرده تا به موقش از من انتقام بکشه
  اره به همچین خدایی البته که کافرم .از نظر من همچین خدایی لیاقت پرستش نداره
  با این وجود هنوز دلم میخواد برای زندگی مفهومی وجود داشته باشه . باورم نمیشه که این همه زیبایی وشگفتی بیمعنا باشه . اما این معنا هنوز کشف نشده و این دلیل نمیشه که خیال بافی کنم.
  منم واقعااااااااااااااااااااااااااااااااااا امیدوارم که حقیقت زودتر اشکار بشه

 17. در واقع این نوع افکار از ندانستن حقیقت و حکمت زندگی و پوشیده ماندن رازهای سرپوشده به سبب محدود بودن افکار انسان سرچشمه میگیرد . در هر دوره ای که پیامبری امد مردم با نشانه های معجزه او به حقیقت میرسیدند ولی خداوند زمین را بدون رسول و جانشین رها نکرده . اگر به اطراف خودمان نگاه کنیم معجزات زیادی را میبینیم . ولی اگر خود را به خواب زده باشیم هیچ کس نمی تواند ما را از خواب بیدار کند . معجزه بزرگ و اصلی پیامبر قران است . ولی اگر باز هم معجزه میخواهید سری به درون خود بزنید . ( انکس که نفس خود را بشناسد خدا را خواهد شناخت ) . سری به کتاب تاریخ مجاهدان اسلام بزنید . سری به عاقبت انان که خدا را تکذیب کردند و در زمین فساد کردند بزنید . سری به جنوب لبنان بزنید که رزمندگانی با تمام غریبی و با تمام دشواریها وبا ساده ترین سلاح ها تنها و تنها و تنها به خاطر عشق به انچه به ان رسیدند روزها در سنگر بدون غذا بدون خواب بدون ………. انچنان مقاومتی کردند که زانوی استکبار بزرگ اسراییل شکست و کمرش خک شد … حتما خدا را انجا و در همه جا خواهی یافت ……… و ان کسانی که فکر میکردند خدا در گوشه ای از قوانین فیزیک و شیمی یافت میشود همان بهتر که اورا نیافتند . چون اگر کسی را می یافتند او به حقیقت خدا نبود . تمام افرینش . تمام انچه که ما میدانیم از علم همه افریده خداست و ایات و نشانه های خداوند هستند . ………………………………………..

 18. اقای جانشین (اینطور احساس کردم که اقا هستین) واقعا از شما ممنونم به خاطر کامنت زیبایی که دادین و کتاب خوبی که معرفی کردین . واقعا منو تحت تاثیر قرار دادین. خدا رو واقعا شکر میکنم که شما رو انگار جانشین خودش قرار داده تا منو از تاریکی های جهل نجات بده و به سوی نور هدایت کنه.نمیدونم چی بگم فقط بینهایت ازتون ممنونم
  فقط یه مسله ای: من دانشجوی مهندسی برق هستم ولی از اون جایی که فهمیدم این علوم ما رو واقعا به جایی نمیرسونه این فکر به ذهنم رسید که برای ارشد یکی از گرایش های علوم انسانی رو شرکت کنم. ولی از اون جایی که اطلاعات خوبی در این ضمینه ندارم میخواستم اگه میشه شما منو راهنمایی کنید .
  با تشکر فراوان از شما دوست عزیز

 19. تمام علوم ایات خدا هستند . برای اینکه مشاوره اشتباه به شما ندهم … عرض میدارم که اینجانب مهندس عمران میباشم . ما را با رشته های علوم انسانی سرو کاری نبوده است . ولی باز هم عرض میکنم تمام علوم ایات و نشانه های خدا هستند . با تشکر از شما و دیگر دوستان ……………….

 20. واقعا ! با علوم انسانی سر و کاری نداری ؟!!! حتی در حد یه مشاوره ساده که مثلا بگی : فلسفه جالب یا مثلا ادبیات تحسین برانگیزه یا …
  با علوم انسانی سر وکاری نداری و این طور ازشون دفاع میکنی؟/؟/
  کامنت شما:
  ((در جواب نیما که میگه فلسفه پوچ و بیهوده است باید بگم که شما از کجا به ای موضوع پی بردی مگه چیزی از فلسفه میدونی امروزه حتی در غرب هم فلسفه به عنوان علم در بزرگترین دانشگاه ها تدریس میشه
  وقتی ما بخواهیم علمی رو که دانشمندان زیادی در سراسر دنیا در اون نظر دادن ما هم نظر بدیم و حتی بالاتر از اون اون رو رد کنیم باید در اون علم تحصیل کرده باشیم و صاحب نظر باشیم))
  ادم احساس میکنه باید در این ضمینه تحصیلات عالیه داشته باشی .نمیدونستم که حتی باهاش سر وکاری هم نداری
  البته در این موضوع که شکی نداشتم فقط میخواستم شما رو امتحان کرده باشم یه چیزه دیگه رو هم مطمنم . خود تو هم به وجود خدا شک داری.
  کامنت شما:
  ((اگه ما که به خداوند اعتقاد داریم اشتباه کنیم و خدایی وجود نداشته باشد در واقع از دنیا هرچند محدود استفاده کرده ایم و بعد از مرگ چیزی از دست نمیدهیم چون چیزی وجود نداره (طبق فرض کسانی که خدا رو قبول ندارن) ولی اگه شما اشتباه کرده باشین و خدایی وجود داشته باشد در این صورت از دنیا استفاده میکنین ولی در اخرت هیچ بهره ای ندارینودر صورتی که برای موئمنان ضررری حاصل نمیشود(در نتیجه شما تا ابد گرفتار خواهید بود ))
  داری وجود و عدم وجود خدا رو دو پیشامد تصادفی در نظر میگیری و از اون جایی که به نتیجه ی هر دو پیشامد فکر کردی نشون میده که برای هر دو احتمالی هر چند ضعیف ولی مخالف صفردر نظر گرفتی .خیلی خوب نتیجه گرفتی که باید چیگار کرد تا در صورت رخداد هر کدوم از پیشامد ها بازنده نباشی ( البته این ابتکار خودت نبوده .یادمه تو دینی دبیرستان خوندیمش ) من اسم اینو میذارم محافظه کاری نه ایمان
  جا داره بگم من فلسفه رو بیهوده نمیدونم وگر نه هیچوقت ۰(دنیای سوفی) رو پیشنهاد نمیکردم (کتاب تاریخ فلسفه به سبک رمان).این کتاب رو بخون و اون وقت احساستو در مورد فلسفه بگو

 21. ‫•‬ ‫با دیگران کاری نکن که نمی خواهی با تو بکنند.‬
  ‫•‬ ‫بکوش تا هیچ گاه آسیبی به کسی وارد نکنی.‬
  ‫•‬ ‫با دیگر انسان ها، موجودات زنده، و کل جهان با عشق، صداقت، وفا و احترام رفتار کن.‬
  ‫•‬ ‫از تبهکاری چشم نپوش و از اجرای عدالت دریغ نورز، اما همواره آماده باش تا فرد بدکاری را که به‬ بدی خود اذعان کرده و صادقانه پشیمان است ببخشی.‬
  ‫•‬ ‫زندگی ات را با حس شادی و شگفتی پی گیر.‬
  ‫•‬ ‫همواره بکوش چیزهای تازه ای بیاموزی.‬
  ‫•‬ ‫همه چیز را بسنج؛ همواره باورهای خود را با واقعیات بازآزما، و آماده باش تا حتی عزیزترین‬ باورهایت را هم که با واقعیت نمی خوانند کنار نهی.‬
  ‫•‬
  ‫هرگز به دنبال سانسور کردن خود یا دوری جستن از مخالفانت نباش؛
  همواره به دیگران حق بده تا‬مخالف تو باشند.‬
  ‫•‬
  ‫عقاید خود را مستقلا و بر مبنای خرد و تجربه ی خود برگزین؛ نگذار دیگران تو را به پیروی کوکورانه‬ بکشانند.‬
  ‫•‬
  ‫همه چیز را به پرسش بگیر.‬
  ‫این راهنمای کوچک، اثر یک پیر فرزانه یا پیامبر یا معلم حرفه ای اخلاق نیست. اثر یک وبلاگ نویس ساده است‬ که تلاش کرده تا اصولی را گردآوری کند که برای زندگی امروزی مناسب تر از ده فرمان انجیلی می یابد. این‬ نخستین فهرستی بود که من با جستجوی “ده فرمان نوین”‬ در موتور جستجوی اینترنتی یافتم، و عمدا از بقیه‬ صرف نظر کردم. اصل مطلب این است که هر آدم عادی و شایسته ی امروزی می تواند فهرستی از این قبیل ارائه‬ دهد. ‬
  مرجع :
  کتاب the god delusion اثر ریچارد داوکینز

 22. ۱۲۳

 23. با عرض خسته نباشید …. من با فرض سوال شما به شما جواب دادم وقتی در یکی از کامنت ها دیدم مثلا با فلسفه میخواهد خدا رو رد کند در صورتی که حتی از قواعد ساده فلسفه اگاهی نداشت . بنده فیلسوف یا چیزی شبیه ان نیستم . و فلسفه را در حد دبیرستان و دو واحدی که در دانشگاه گزراندم می دانم . در جواب سوال دوم شما : استدلالی کردم و شما خوب اون رو از دوران دبیرستان یادتون هست . باید بگم این استدلال برای اینجانب و امثال بنده نیست …. حقیقت در نزد اهل تعقل و تفکر از خورشید روشنتر می باشد …. در واقع این استدلال در جواب کسانی است که می خواهند در لحظه زندگی کنند و خود را و افکار خود را از فردایی که در انتظار انان است اسوده نگه دارند … به انها پیشنهاد می شود به این استدلال خوب فکر کنند …. در نزد اینجانب تمام علوم … از رشته ای که خودم در ان درس خواندم تا شیمی … تا ادبیات …. تا هر چیزی نشانه و ایات خداوندند …. بزودی حقیقت بر همه روشن خواهد شد ولی برای انکار کنندگان سودی نخواهد داشت ……………………….

 24. کاش جا می ماندم…. از زمان …در افسون کودکی…. . در رویای شیرین بی پایان ……….در شهامت داشتن ارزوهای بزرگ و دلی پر امید…… . در جهان معجزه های بزرگ…. .معجزه هایی چون تنها یک لبخند
  کاش هنوز سوالها از آن من بود و کسی انتظار پاسخم نداشت ….کاش رویایم بی پایان بود وکسی انتظار حقیقت اندیشیم نداشت
  کاش هنوز میتوانستم به دنبال شاپرکی بدوم یا در کوچه ای آواز بلند بر آورم بی آنکه کسی مرا به چشم دیوانگان بنگرد.کاش هنوز ابرها در چشمم هزاران نقش وهیاهوی گنجشک ها هزاران حرف و رنگها هزاران مفهوم داشت
  کاش هنوز غم بزرگم شکستن نوک مدادم ویا کندن دست عروسکم بود .کاش هنوز گریه ها وخنده هایم بی پروا بود
  کاش هنوز همان کودک زود باور بودم و دنیا برایم همان بود که شنیده بودم بی انکه لحظه ای تردید در دل راه دهم .کاش هنوز نمی دانستم که حقیقت محض چه دست نایافتنیست و من نیز جز سرگردانی در انبوه پرسشهای بی پاسخ …بیش نخواهم بود
  کاش مرا هنوز دلگرمی آغوش مادر و تکیه گاهی چون پدر بود و هرگز غم آن نبود که در این انبوه آدمیان و در این هیاهوی پوچ چه تنهایم …چه تنهایم

 25. سلام
  فقط اینو بدونین در قبال هر نظری که بدین مسئولین
  من فقط اینو میدونم که آدم باید پیشرو باشد ن پیرو
  پس ای کاش نگاهی نه به بالا و نه به پایین بلکه به خود می انداختین . آره خدا هست ،و بزرگی خداست که در ذهن نمیگنجاید . این است وعده اهریمن که کفر را در نظر جلا دهد و عده ای مثل ما آتیش بیار معرکه . شرمسارم خدااااااااا.

 26. اونایی که میگن ادعا ها و نظریات پروفسور هاوکینگ بر اساس هوس های درونی خویش است اخه بگن برای این مرد بیچاره که فقط به خاطر خدمت به بشر زنده مانده است چه چجیزی مهم است….اخه هیچ عضله این کار نمی کند اونوقت هوس های خود را دنبال میکند
  واقعا واسه بعضی ها متاسفم نمی دونم راه راستشون چیه که واسه پروفسور که ضریب هوشی ۱۸۰ داره ایراد میگیرن..
  ولی میدونم مسلمون نیستن راهشون اعتقاداتشون کرگدنی هست یعنی سرشون رو میندازن پایین میرن جلو مستقیم هیچ چیز رو هم درک نمی کنند

 27. سلام
  تازگیا شنیدم از ده ها نفر دانشجو سواستفاده جنسی کرده…
  کسی خبری داره ممنون میشم

 28. کاشکی خودتون یکم فکر کنید این همه نظم جهان به صورت دقیق هستش
  چطور میشه همه ی اینها خود به خودی به وجود بیاد؟ اصلا امکان نداره
  چطور ما آدما می تونیم همه کاری برای رفاه زندگیمون انجام بدیم با کشف اختراعات جدید ولی نمی تونیم کاری کنیم که همیشه جاوید بمونیم و نمیریم؟
  و این بدن ما آدما جوری تنظیم شده که سقف زندگی کردن شاید به ۷۰ سال برسه در صورتی که آدم های قبل ما از دوران عاد و ثمود با جسه های قوی تر بیشتر ما زندگی کردن و این از نظر علمی هم اثبات شده که آدم های قدیم سن های بیشتری نسبت به آدمهای الان داشتن.

  دوستان قرآن کلام خدا هستش من به شما اثبات می کنم شما سوره ی فصلت رو نگاه کنید.

  سوره فصلت آیه ۱۱

  سپس آهنگ [آفرینش] آسمان کرد و آن بخارى بود پس به آن و به زمین فرمود خواه یا ناخواه بیایید آن دو گفتند فرمان‏پذیر آمدیم

  دانشمندا گفتن که یک بخار باعث آفرینش شده که قرآن ۱۴۰۰ سال پیش به این موضوع اشاره کرده خدا این موضوعات رو در قرآن ذکر کرده که حقانیتش ثابت بشه.

  سوره ی الانبیا آیه ۳۰

  آیا کسانى که کفر ورزیدند ندانستند که آسمانها و زمین هر دو به هم پیوسته بودند و ما آن دو را از هم جدا ساختیم و هر چیز زنده‏اى را از آب پدید آوردیم آیا [باز هم] ایمان نمى‏آورند

  این هم نظریه انفجار بزرگ که به اثبات رسیده و قرآن ۱۴۰۰ سال پیش به این موضوع اشاره کرده.
  و اضافه کنم که همه موجودات که از آب تشکیل شدن باز این هم اثبات شده.

  سوره ی الانبیا آیه ۳۲

  و آسمان را سقفى محفوظ قرار دادیم و[لى] آنان از [مطالعه در] نشانه‏هاى آن اعراض مى‏کنند (۳۲)

  خدا تو قرآن ۱۴۰۰ سال پیش گفته آسمان سقف داره ما بهش میگیم لایه اوزون آیا این حقانیت و وجود خدا رو ثابت نمی کنه؟

  سوره ی الانبیا

  و اوست آن کسى که شب و روز و خورشید و ماه را پدید آورده است هر کدام از این دو در مدارى [معین] شناورند

  سوره ی الزمر آیه ۵

  آسمانها و زمین را به حق آفرید شب را به روز درمى‏پیچد و روز را به شب درمى‏پیچد و آفتاب و ماه را تسخیر کرد هر کدام تا مدتى معین روانند آگاه باش که او همان شکست‏ ناپذیر آمرزنده است

  ۱۴۰۰ سال پیش خدا تو قرآن گفته شب روز ماه و خورشید تو مداری معین هستن .آیا این نمی تونه وجود خدا رو ثابت کنه؟

  سوره ی الزمر آیه ۶

  اشاره قرآن به پرده های جنینی

  شما را از نفسى واحد آفرید سپس جفتش را از آن قرار داد و براى شما از دامها هشت قسم پدید آورد شما را در شکمهاى مادرانتان آفرینشى پس از آفرینشى [دیگر] در تاریکیهاى سه گانه [م شیمه و رحم و شکم] خلق کرد این است‏خدا پروردگار شما فرمانروایى [و حکومت مطلق] از آن اوست‏خدایى جز او نیست پس چگونه [و کجا از حق] برگردانیده مى‏شوید

  ۱۴۰۰ سال پیش خدا به این موضوع اشاره کرده.

  سوره ی علق آیه ۱۴ و ۱۵ و ۱۶

  مگر ندانسته که خدا مى‏بیند
  زنهار اگر باز نایستد موى پیشانى [او] را سخت بگیریم
  [همان] موى پیشانى دروغزن گناه‏پیشه را

  خدا ۱۴۰۰ سال پیش گفته تو قرآن قوه ی دروغگویی تو ناحیه ی پیشانی هستش دانشمنداها این رو اثبات و پذیرفتن.

  و خیلی معجزات دیگر مثل مخلوط نشدن آب شور و آب شیرین با هم.
  و………

  شما قرآن رو بخونید به حقانیت خدا ۱۰۰ درصد پی می برید.
  همیشه سعی کنید از عقل خودتون برای استدلال یه چیزی استفاده کنید
  نه اینکه آماده خور باشید.
  آقای استیون هاوکینگ هم که این حرف رو زده دانشمندهای دیگه حرفش رو رد کردن و بهش گفتن این نظریه شخصی شما هستش مثل آقای داروین که به خدا اعتقاد نداشت.

 29. کاش درد آفریده نمیشد ..

 30. بیمعنی ترین موضوع همان خداست .خداوجودداره یا نه:پرسش غلط است.شاید پرسش درست این باشد :وجودخداچقدربرای انسان باارزش است
  اگه پذیرفتن خداموجب صلح آرامش ورفاه زندگی بشه خوب هست وگرنه بایداونودورانداخت

 31. اه.اینقدر از کسایی که همه چیز را به خدا نسبت می دهند بدم میاد
  برین نظریه ها ی استیون هاوکینگ در مورد رد خدا را بخونید